Citroen C5 Aircross 1.5 BlueHDi 130 Feel Aut.

Мотор Дизел
Гориво Дизел
Погон Напред
Менувач Автоматски
Број на степени 8 ст.
Работна зафатнина 1499 ccm
Број на цилиндри 4 цил.
Моќност 96 kW (131 КС) / 3750
Вртежен момент 300 Nm при 1750 min-1
Должина 4500 mm
Ширина 1859 mm
Висина 1688 mm
Растојание меѓу оски 2730 mm
Растојание од подлога 230 mm
Круг на вртење 10.7 m
Багажник 580 L
Багажник max 1630 L
Тежина на празно возило 1574 kg
Дозволена тежина 2030 kg
Носивост 456 kg
Приколка со сопирачки 1250 kg
Каросерија СУВ
Број на врати 5
Класа Компакт (пр Golf)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 215/65R17
Забрзување 0-100 km/h 10.6 s
Највисока брзина 189 km/h
Потрошувачка во град NEDC 4.5 L
Потрошувачка на пат NEDC 3.8 L
Потрошувачка просек NEDC 4.1 L
Потрошувачка во град WLTP 5.9 L
Потрошувачка на пат WLTP 4.6 L
Потрошувачка просек WLTP 5.3 L
Емисија СО2 WLTP 138 g
Резервоар 52.5L
Гаранција на возило 2 год
Гаранција на лак 3 год
Гаранција од корозија 12 год
Сериска опременост
 • Автоматско вклучување светла
 • Воздушни перници – странични – напред
 • Воздушни перници за возач и совозач
 • Воздушни перници за глава - напред и назад
 • Дигитални инструменти
 • Затемнети задни стакла
 • Камера за сообраќајни знаци
 • Клима уред – автоматски – двозонски
 • Кровни шини
 • Мултифункциски волан
 • Паркинг сензори - назад
 • Паркинг сензори - напред и назад
 • Паркирна сопирачка – електрична
 • Поврзување преку Apple CarPlay - Android Auto
 • Потпирач за раце напред
 • Предупредување за возило во мртов агол
 • Предупредување при опасност од судир
 • Препознавање замор
 • Прозорци – електрика - напред и назад
 • Радио
 • Ретровизор внатрешен со заштита од заслепување
 • Ретровизори - електрика
 • Ретровизори - загревани
 • Ретровизори - самостојно собирање
 • Самостојно запирање при опасност од судир
 • Сензор за дожд
 • Систем за задржување во лента
 • Средишен контролен дисплеј
 • Темпомат
 • Тркала од лесен метал
 • Централна брава со далечинска команда