Citroen C5 Aircross 1.2 PureTech 130 Live Pack

Мотор Бензински
Гориво Бензин
Погон Напред
Менувач Мануелен
Број на степени 6 ст.
Работна зафатнина 1199 ccm
Број на цилиндри 3 цил.
Моќност 96 kW (131 КС) / 5500
Вртежен момент 230 Nm при 1750 min-1
Должина 4500 mm
Ширина 1859 mm
Висина 1688 mm
Растојание меѓу оски 2730 mm
Растојание од подлога 230 mm
Круг на вртење 10.7 m
Багажник 580 L
Багажник max 1630 L
Тежина на празно возило 1490 kg
Дозволена тежина 1940 kg
Носивост 450 kg
Приколка со сопирачки 1350 kg
Каросерија СУВ
Број на врати 5
Класа Компакт (пр Golf)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 215/65R17
Забрзување 0-100 km/h 10.5 s
Највисока брзина 195 km/h
Потрошувачка во град NEDC 6.2 L
Потрошувачка на пат NEDC 0.6 L
Потрошувачка просек NEDC 5.2 L
Потрошувачка во град WLTP 6.9 L
Потрошувачка на пат WLTP 5.3 L
Потрошувачка просек WLTP 6.1 L
Емисија СО2 WLTP 139 g
Резервоар 52.5L
Гаранција на возило 2 год
Гаранција на лак 3 год
Гаранција од корозија 12 год
Сериска опременост
 • Воздушни перници – странични – напред
 • Воздушни перници за возач и совозач
 • Воздушни перници за глава - напред и назад
 • Камера за сообраќајни знаци
 • Клима уред - мануелен
 • Кожа на волан
 • Кровни шини
 • Мултифункциски волан
 • Паркинг сензори - назад
 • Паркирна сопирачка – електрична
 • Поврзување преку Apple CarPlay - Android Auto
 • Потпирач за раце напред
 • Предупредување при опасност од судир
 • Препознавање замор
 • Прозорци – електрика - напред и назад
 • Радио
 • Ретровизори - електрика
 • Ретровизори - загревани
 • Самостојно запирање при опасност од судир
 • Сензор за дожд
 • Систем за задржување во лента
 • Средишен контролен дисплеј
 • Темпомат
 • Тркала од лесен метал
 • Централна брава со далечинска команда