Citroen C3 Aircross PureTech 130 Shine Aut.

Мотор Бензински
Гориво Бензин
Погон Напред
Менувач Автоматски
Број на степени 6 ст.
Работна зафатнина 1199 ccm
Број на цилиндри 3 цил.
Моќност 96 kW (131 КС) / 5500
Вртежен момент 230 Nm при 1750 min-1
Должина 4154 mm
Ширина 1756 mm
Висина 1597 mm
Растојание меѓу оски 2604 mm
Растојание од подлога - mm
Круг на вртење 10.8 m
Багажник 410 L
Багажник max 1289 L
Тежина на празно возило 1280 kg
Дозволена тежина 1835 kg
Носивост 555 kg
Приколка со сопирачки 840 kg
Каросерија СУВ
Број на врати 5
Класа Градска (пр Polo)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 205/60R16
Забрзување 0-100 km/h 10.3 s
Највисока брзина 195 km/h
Потрошувачка во град WLTP 7.7 L
Потрошувачка на пат WLTP 5.2 L
Потрошувачка просек WLTP 6.1 L
Емисија СО2 WLTP 139 g
Резервоар 45L
Гаранција на возило 2 год
Гаранција на лак 3 год
Гаранција од корозија 12 год
Сериска опременост
 • Автоматско вклучување светла
 • Воздушни перници – странични – напред
 • Воздушни перници за возач и совозач
 • Воздушни перници за глава - напред и назад
 • Затемнети задни стакла
 • Камера за сообраќајни знаци
 • Клима уред - автоматски
 • Клима уред - мануелен
 • Кожа на волан
 • Магленки напред
 • Мултифункциски волан
 • Навигација
 • Паркинг сензори - назад
 • Патен компјутер
 • Поврзување преку Apple CarPlay - Android Auto
 • Потпирач за раце назад
 • Потпирач за раце напред
 • Препознавање замор
 • Прозорци – електрика - напред
 • Прозорци – електрика - напред и назад
 • Радио
 • Ретровизор внатрешен со заштита од заслепување
 • Ретровизори - електрика
 • Ретровизори - загревани
 • Ретровизори - самостојно собирање
 • Самостојно запирање при опасност од судир
 • Сензор за дожд
 • Систем за задржување во лента
 • Средишен контролен дисплеј
 • Темпомат
 • Тркала од лесен метал
 • Централна брава со далечинска команда