BMW 740d xDrive

Мотор Дизел, благ хибрид
Гориво Дизел
Погон На сите тркала
Менувач Автоматски
Број на степени 8 ст.
Работна зафатнина 2993 ccm
Број на цилиндри 6 цил.
Моќност 210 kW (286 КС) / 4000 min-1
Вртежен момент 650 Nm при 1500 min-1
Должина 5391 mm
Ширина 1950 mm
Висина 1544 mm
Растојание меѓу оски 3215 mm
Растојание од подлога 136 mm
Круг на вртење 12,3 m
Багажник 540 L
Тежина на празно возило 2255 kg
Дозволена тежина 2895 kg
Носивост 640 kg
Приколка со сопирачки 2100 kg
Каросерија Лимузина
Број на врати 4
Класа Висока (пр S-Class)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 245/50R19
Забрзување 0-100 km/h 5,8 s
Највисока брзина 250 km/h
Потрошувачка просек WLTP 6,1 L
Емисија СО2 WLTP 160 g
Резервоар 74L
Гаранција на лак 3 год
Гаранција од корозија 12 год
Сериска опременост