BMW 520d

Мотор Дизел, благ хибрид
Гориво Дизел
Погон Назад
Менувач Автоматски
Број на степени 8 ст.
Работна зафатнина 1995 ccm
Број на цилиндри 4 цил.
Моќност 145 kW (197 КС) / 4000 min-1
Вртежен момент 400 Nm при 1500-2750/min
Должина 5060 mm
Ширина 1900 mm
Висина 1515 mm
Растојание меѓу оски 2995 mm
Растојание од подлога 154 mm
Круг на вртење 12,3 (11,7) m
Багажник 520 L
Тежина на празно возило 1850 kg
Дозволена тежина 2405 kg
Носивост 630 kg
Приколка со сопирачки 2000 kg
Каросерија Лимузина
Број на врати 4
Класа Виша (пр E-Class)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 225/55 R18 102Y XL
Забрзување 0-100 km/h 7,3 s
Највисока брзина 233 km/h
Потрошувачка просек WLTP 5,6-5,1 L
Емисија СО2 WLTP 147-133 g
Резервоар 60L
Сериска опременост