Audi Q5 Sportback S-Line 2.0 TDI Quattro S Tronic

Мотор Дизел, благ хибрид
Гориво Дизел
Погон На сите тркала
Менувач Автоматски со двојна спојка
Број на степени 7 ст.
Работна зафатнина 1968 ccm
Број на цилиндри 4 цил.
Моќност 150 kW (204 КС) / 3800
Вртежен момент 400 Nm при 1750 min-1
Должина 4689 mm
Ширина 1893 mm
Висина 1660 mm
Растојание меѓу оски 2819 mm
Растојание од подлога 208 mm
Круг на вртење 11,8 m
Багажник 510 L
Багажник max 1480 L
Тежина на празно возило 1900 kg
Дозволена тежина 2495 kg
Носивост 595 kg
Приколка со сопирачки 2400 kg
Каросерија СУВ
Број на врати 5
Класа Средна (пр C-Class)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 235/60R18
Забрзување 0-100 km/h 7,6 s
Највисока брзина 222 km/h
Потрошувачка во град NEDC 6,1 L
Потрошувачка на пат NEDC 4,8 L
Потрошувачка просек NEDC 5,3 L
Потрошувачка во град WLTP 7,8 L
Потрошувачка на пат WLTP 5,5 L
Потрошувачка просек WLTP 6,3 L
Емисија СО2 WLTP 166 g
Резервоар 65L
Гаранција на возило 2 год
Гаранција на лак 3 год
Гаранција од корозија 12 год
Сериска опременост