Alfa Romeo Tonale 1.5 T 48V-Hybrid DCT7 130 Super

Мотор Бензински, благ хибрид
Гориво Бензин
Погон Напред
Менувач Автоматски со двојна спојка
Број на степени 7 ст.
Работна зафатнина 1469 ccm
Број на цилиндри 4 цил.
Моќност 96 kW (130 КС) / 5750 min-1
Вртежен момент 240 Nm при 1500 min-1
Должина 4528 mm
Ширина 1835 mm
Висина 1601 mm
Растојание меѓу оски 2636 mm
Растојание од подлога - mm
Круг на вртење - m
Багажник 500 L
Багажник max 1550 L
Тежина на празно возило 1600 kg
Дозволена тежина 2135 kg
Носивост 535 kg
Приколка со сопирачки 1500 kg
Каросерија СУВ
Број на врати 5
Класа Компакт (пр Golf)
Број на седишта 5
Димензија на гуми 235/50R18V
Забрзување 0-100 km/h 9.6 s
Највисока брзина 200 km/h
Потрошувачка во град WLTP 4.7 L
Потрошувачка на пат WLTP 5.1 L
Потрошувачка просек WLTP 5.7 L
Емисија СО2 WLTP 129 g
Резервоар 55L
Гаранција на возило 2 год
Гаранција на лак 3 год
Гаранција од корозија 8 год
Сериска опременост
 • Автоматско вклучување светла
 • Автоматско долго светло
 • Воздушни перници – странични – напред
 • Воздушни перници за возач и совозач
 • Воздушни перници за глава - напред и назад
 • Говорни команди
 • Дигитални инструменти
 • Клима уред – автоматски – двозонски
 • Кожа на волан
 • ЛЕД задни светла
 • ЛЕД предни светла
 • Магленки напред
 • Паркирна сопирачка – електрична
 • Поврзување преку Apple CarPlay - Android Auto
 • Потпирач за раце напред
 • Предупредување при опасност од судир
 • Препознавање замор
 • Препознавање пешак или велосипедист на пат
 • Прозорци – електрика - напред и назад
 • Радио
 • Ретровизори - електрика
 • Ретровизори - загревани
 • Самостојно запирање при опасност од судир
 • Сензор за дожд
 • Систем за задржување во лента
 • Средишен контролен дисплеј
 • Стартување на мотор на копче
 • Темпомат
 • Тркала од лесен метал
 • Централна брава со далечинска команда