Audi Q5 Sportback пристигна во салонот на Порше и зрачи со моќно присуство што е типично за моделите Q од Audi. Големи отвори за воздухот стојат на октагоналната единечна предна рамка. Предните светла со нивната карактеристична дневна светлосна сигнализација се одликуваат со LED или опционална Matrix LED технологии.

Континуираната, елегантно моќната линија на страниците ги нагласува тркалата, а со нив и quattro погонот на сите тркала. Страничните контури на вратите влеваат стабилност и робустност на новиот SUV. Кровната линија се протега ниско до крајот на возилото и започнува со наклонот многу рано, така што третиот страничен прозорец нагло се намалува кон крајот на задниот дел. Остро закосеното задно стакло и навидум високо поставениот заден браник му даваат динамичен и моќен изглед на Q5 Sportback.

Audi ги нуди задните светла со иновативна дигитална OLED технологија. Секоја светлосна LED група вклучува три диоди кои емитуваат светлина и зрачат во особено хомогена црвена боја. Секоја LED група е поделена на шест сегменти, кои можат да се контролираат поединечно. Клиентите можат да изберат од три задни светлосни потписи при нарачување на своето возило, од кои секој вклучува динамично сценарио за осветлување во „Coming Home/Leaving Home“ функцијата. Дополнителна спортска графика се прикажува кога е избран режимот „Dynamic“ во системот за избор на режим на возење. Ако друго возило се приближи до Q5 Sportback од задниот дел на помалку од два метра, сите OLED сегменти го зголемуваат осветлувањето, обезбедувајќи лесно забележување. Предуслов за оваа функција е автомобилот да има еден од системите за асистенција – или Adaptive Cruise Control или Active Lane Assist.

Голем избор од бои и материјали

Audi го нуди новиот купе SUV со пакетите за опрема Advanced или S-Line. Разликите лежат во singleframe решетката на предниот дел, страничните отвори за воздухот и особено задниот браник. Постојат 12 бои и различни елементи за додатоци кои можете да ги изберете, како на пр. Black Пакет. Со должина од 4,69м, Q5 Sportback е седум милиметри подолг од неговиот сестрин модел, Q5. Ја делат истата висина (1,66 м.) и ширината (1,89 м.), но отпорот на воздух изнесува 0,30 кој е помал во однос на Q5.

New item by Automedia MK / Google Photos

Долгото меѓуоскино растојание од 2,82 метри обезбедува доволно простор во внатрешноста. Со своите хоризонтални линии, ентериерот е елегантен и просторен. Внатрешните пакети на опрема „Design“ и „S-Line“ му даваат уште поелегантен или спортски изглед. Тие доаѓаат во широк избор на бои и материјали за тапацир, вклучувајќи врвна квалитетна кожа од Напа. Пакетот на опрема „Design“ вклучува пакет за амбиентално осветлување Plus – неговите ефекти на осветлување суптилно ја истакнуваат типичната завршна обработка на сите елементи од производството на Audi.

Багажниот простор има волумен од 510 l, кој се зголемува до 1480 l со преклопување на задните седишта. Новиот SUV содржи бројни практични квалитети. Понудата започнува со 150 kW (204кс) 2.0 TDI мотор, кој сега може да влече приколка со тежина до 2.4 тони. Кровни шини се опционално достапни, како и Hill Descent Control за дополнителна безбедност. Стандардната спортска суспензија нуди директен контакт со патот, додека достапна е алтернативната суспензија со контрола на дампери или комплетна сестраност, која се добива од адаптивната воздушна суспензија.

Дигитални и интуитивни: Контрола и поврзаност

За контролите, дисплеите и инфозабавата, Q5 Sportback ја презема третата генерација на MIB3. Дигиталниот Audi виртуелен кокпит Плус со 12,3-инчен дисплеј и главниот дисплеј се исто така главен дел од инструмент таблата. Мултифункционалниот волан Плус, овозможува безбедно и едноставно ракување со најважните функции и дисплеи.

New item by Automedia MK / Google Photos

MMI навигацијата Плус, зедно со инфозабавниот систем е поврзан со 10,1-инчен дисплеј на допир. Неговата гласовна контрола со природен говор го користи знаењето од интернет поврзувањето и може да се активира со изговарање „Еј Audi“. Многу поставки за возилото може да се зачуваат во индивидуални профили на корисници и да се зачуваат на порталот на клиенти myAudi. Хардверски модули се достапни по избор, како што се телефонската кутија Audi или 3D Premium системот за озвучување Bang & Olufsen, кои го надополнуваат системот за инфозабава.